15 Ağustos 2014 Cuma

Kızım 9 Aylık Oldu :)

Vay arkadaş... Derlerdi de inanmazdım... Öyle yatağa koyunca duran bebek en iyisiymiş :) Bizim prensesin emeklemeye başlamasıyla benim az olan boş vaktim neredeyse hiç kalmadı. Bütün gün bir o benim peşimde, bir ben onun peşinde dolaşıp duruyoruz. Uykusu da günde bire (bazen 1,5) düşünce, uyur uyumaz bir kaç işimi tamamlamaya çalışıyorum. Dolayısıyla yazı yazmakta çok zorlanır oldum, içim içimi yiyor :( 

9. ayımızın en önemli olayı kızımın ilk bayramını yaşamasıydı :) Bayram için 8,5 saatlik bir araba yolculuğuyla yaşadığımız şehir olan Kayseri'den, ailelerimizin yaşadığı şehir olan İstanbul'a gittik. Bebekle araba yolculuğu genel anlamda çok zor değildi. Fazla ek gıda yemediği için yol boyunca sadece emzirdim. Yolculuğumuzun neredeyse yarısında uyudu fakat uyanık olduğu saatlerde koltuğunda oturmamak için direndi. Elimden geldiğince koltuğunda tutmak için uğraştım. Ama durmadığında mecburen kucağıma aldım. Oyalamak çok zor oldu. Bin bir takla attım, molalarda şoförlük de yaptı :) Kesinlikle bol bol oyuncak almak yada elinize geçen her şeyi oyuncağa dönüştürebilmek gerek. Biraz zorlandık ama gittiğimize değdi. 

Küçük hanım akrabalarını gördü, kendini pek sevdirmese de genel anlamda mutluydu. Bayramda ailelerimizle birlikte olmak, kızımıza bakarlarken gözlerindeki sevgiyi görmek bizi de çok mutlu etti. Bu arada bizim küçük hanım kendisinden 23 gün büyük olan amcasının oğluyla da buluştu. Birlikte oynadıkları pek söylenemez çünkü kuzen çok hareketli, yerinde durmuyor. Bizim kız genellikle ağzı açık bir şekilde onu izliyor :) Oynamadılar fakat saç çekmek suretiyle ilk kavgalarını ettiler :)

Gelelim gelişim durumlarına... Küçük hanım artık besbelli yürümeye hazırlanıyor. Emeklemeyi pek sevmediğinden sürekli ellerinden tutup yürütmemi istiyor. Koltuk kenarlarında geziyor. Çekmeceleri açıyor. Her sabah çorap çekmecemin tamamını boşaltıyor.

Peçeteler ve kağıtlar konusunda başımız dertte. Küçücük bir peçete parçası yada kağıt parçası bulsun yerde direk ağzına atıyor. Ağzını silerken bile peçeteyi yemeye çalışıyor. Tuvalet kağıdına ulaşmak için kendini parçalıyor. Gerçi sadece peçete değil ne bulursa yemeye çalışıyor. Artık çoğunu engellemiyorum çünkü yetişemiyorum. Zarar görebileceği cisimlerden uzak tutuyorum diğerlerini çok önemsemiyorum.

Bir de başıma babacı bir kız oldu çıktı. Biz başbaşayken problem yok fakat babası gelince bana gelmez oldu. Babasının kucağındayken ben istediğimde, elini aşağı yukarı doğru sallıyor, ııııııııhhh diyor ve kafasını çevirip babasına sarılıyor. İlk yaptığında inanamadım. İtiraf etmeliyim ki ilk üç gün kendimi kötü hissettim. Sonra saçmaladığımı fark ettim :) Şimdi biraz daha iyi sayılır arada bana da pas veriyor. Babasıyla arasındaki ilişki güçlendiği için mutluyum.

Bence bu ayın en önemli gelişmesi istediklerini ve istemediklerini, sevdiklerini ve sevmediklerini artık tam olarak belirtmeye başlaması. Mesela uykusu geldiğinde ellerinden tuttuğumda başka odada da olsak yürüyerek yatağa gidiyor. Karnı toksa kesinlikle ağzını açmıyor. Bebe bisküvisini paketinden tanıyor ve onu görünce heyecanlanarak istiyor. Susadıysa suyu görünce heyecanlanıyor. İstemediği bir yiyecek yedirmeye çalıştığımda elime vuruyor yada kaşığı tutuyor, kafasını çeviriyor. Karnı açsa kaşığı ağzını açarak ve heyecanlanarak bekliyor. İstediği bir şey olmadığında elindekini fırlatıyor, kötü bakışlar atıyor ve gürültülü biçimde ağlıyor. Parka gittiğimizde geri dönmek istemiyor, arabasına koyunca ağlıyor. Sallanmayı ve kaydıraktan kaymayı çok seviyor. Kaydırağın tepesine koyduğumda kendini ittirerek kaydırıyor. Müziği çok seviyor, duyunca ileri geri sallanarak oynuyor. Beşiğinde oynamayı çok seviyor. Hareket ettikçe beşik sallandığı için çok mutlu oluyor. Daha aklıma gelmeyen çok icraatı var küçük hanımın...

Gün içinde ben neredeysem kızım da orada. Yalnız kaldığı an ağlamaya başlıyor. Bu bazen çok yorucu oluyor ama aynı zamanda hoşuma da gidiyor. Çünkü onu doya doya yaşıyorum. Her anında yanındayım. Beni görünce gözlerinin parlaması, yüzünün gülmesi kadar güzel bir duygu yok sanırım...

Onu çok seviyorum...Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder